- Úvod
- Expozice a výstavy
- Výstavy
- Santini a svět jeho architektury
Santini a svět jeho architektury
Výstava „Santini a svět jeho architektury (1723–2023)“, která je věnována výjimečnému baroknímu architektovi, tvůrci ve stylu tzv. barokní gotiky, jehož třísté výročí úmrtí si zítra 7. prosince připomeneme. Jeho vrcholným dílem je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, který je významnou památkou světového kulturního dědictví UNESCO.
Národní technické muzeum touto výstavou připomíná světový význam předního českého barokního architekta, který byl po dlouhou dobu opomenut a teprve v posledních sto letech je znovu objevován. Ve výstavě budou postupně vystaveny originální plány jeho staveb zapůjčené z klášterů Melk, Zwetll, Rajhrad a z Moravské galerie. K vidění dále budou modely a fotografie Santiniho staveb.
Výstavu připravili ve spolupráci kurátorů z NTM (Martin Ebel, Lukáš Hejný, Martin Šámal a Karel Ksandr) autoři z Univerzity Karlovy (Jakub Bachtík, Richard Biegel, Petr Macek) a z Masarykovy univerzity v Brně (Jiří Kroupa). Za finanční podporu výstavě velice děkujeme Ministerstvu kultury.
Kromě zápůjček řady exponátů z jiných kulturních institucí je výstava doplněna modely Santiniho staveb, které pro ni byly nově zhotoveny.
Ve výstavě „Santini a svět jeho architektury“ se mohou návštěvníci seznámit se všemi dochovanými vlastnoručními projekty Jana Blažeje Santiniho v reprodukcích. Originální plány jsou s ohledem na jejich ochranu vystavovány ve speciálních vitrínách a na omezenou dobu.
V rámci šesté série originálních plánů jsme se podívali hlouběji do architektonických kanceláří minulých staletí a dočasně jsme opustili Jana Blažeje. Tentokráte se návštěvník tedy může seznámit s různými dalšími dokumenty ilustrujícími dobovou praxi.
Předlohové dílo Andrey Pozza (1642–1709) Jan Blažej určitě znal a na otevřené stránce knihy je právě obrázek, který ho velmi inspiroval. Kniha byla vydána vícekrát a roku 1800 byla předložena do němčiny pod titulem „Der Mahler und Baumeister“.
Další ukázky jsou vystaveny vůbec poprvé. Každý architekt musel pro stavbu nakreslit i stavební detaily. Tyto výkresy však obvykle zanikly na stavbě, a jsou proto velmi zřídka dochovány. Vystavené papírové návrhy profilu hlavní římsy a kladí balkonu však pochází z konkursu, kde adept vysokého úřadu dokazoval, že je schopen i takovéto práce.
Další dosud neznámou specialitou jsou projekty Josefa Koce hraběte z Dobrše ze sedmdesátých a osmdesátých let 18. století. Diletující architekt evidentně čerpal ze slavných předlohových děl a pro svoji radost vytvářel projekty honosných venkovských zámků, na jejichž realizaci však neměl ani ze zlomku finanční prostředky.
Výstava potrvá od 7. 12. 2023 do 5. 1. 2025.
S nakladatelstvím Karolinum vydalo NTM knihu Jan Blažej Santini a svět jeho architektury, která vznikla při příležitosti výstavy.
V obchůdku NTM v budově muzea je knihu možné v předvánoční akci koupit s 20% slevou. Knihu je možné objednat také přes e-shop NTM (bez slevy).
Autory knihy jsou Jakub Bachtík, Richard Biegel, Jiří Kroupa a Petr Macek. Výpravnou publikaci doprovází fotografie Martina Micky.