Kostelní 42, 170 78 Praha 7, Česká republika
Otevřená kultura Pro neslyšící
Sledujte nás na
E-shop Vstupenky

Soutěž: Stirlingův motor

29. 5. 2024, 10:00–14:00
Hlavní budova v Praze
Edukační programy
Soutěž: Stirlingův motor
Cílová skupina Střední škola

Zveme Vás k celoroční soutěži Stirlingův motor!  Co vás čeká? Obdržíte balíček s předpřipravenými součástkami, Vaším úkolem bude postavit vlastní Stirlingův motor. Během roku můžete konzultovat, vymýšlet a zlepšovat. V květnu se soutěžící setkají a proběhne slavnostní předvedení a měření vyrobených Stirlingových motorů. Hlavními kritérii hodnocení jsou počet otáček Stirlingova motoru za minutu, technické vylepšení a design.

Proč je vybrán právě Stirlingův motor? Princip teplovzdušného Stirlingova motoru je jednoduchý. Ač byl vynalezen v roce 1816, jsou jeho vlastnosti neuvěřitelné a využití může být k přírodě velmi šetrné. V současné době se používá v ponorkách, ve vesmírných stanicích i v domácnostech.

Již tradiční soutěže se pravidelně účastní jak jednotlivci, dvojice, tak i školní skupiny. Po celý rok Vám jsou k dispozici ke konzultacím zkušení lektoři. 

Jak se přihlásit? Zašlete e-mail Milošovi Milnerovi milos.milner@ntm.cz . Těšíme se na Vás a Vaše nápady!

Napište nám

Vaše osobní údaje budou zpracovány podle Podmínek zpracování osobních údajů.
Inspirace_vylepseni_Stirlingova_motoru.pdf 1,1 MB Postup_vyroby_zakladni_verze_Stirlingova_motoru.pdf 0,6 MB Seznam_dilu_stirlinguv_motor.pdf 0,9 MB

Jak se soutěže zúčastnit? Napište nám email! Dohodneme se na zaslání sady předpřipravených dílů pro stavbu Stirlingova motoru. Některé budete muset dodělat, všechny můžete nahradit vlastní součástkou. Musíte však zachovávat tyto dva parametry: Průměr komory - D = 100 +/- 2mm a výška komory H = 64 +/- 2 mm (To je zaručeno běžnou plechovkou od konzervy).

Jakmile obdržíte sadu dílů, můžete se pustit do práce, jste závazně přihlášeni do soutěže.

První kolo je dobrovolné ale doporučené a koná se v dubnu. Soutěžící poznají "sílu" startovního plamene a seznámí se s motory ostatních. Zúčastnit se je cenné i pro toho, kdo nestihl motor dokončit, nebo mu z nějakého důvodu neběhá. V prvním kole se měří pouze otáčky, odměněn je pouze vítěz.

Druhé a hlavní kolo soutěže proběhne v květnu. Po registraci soutěžících proběhne první a poté druhý rozběh motorů s měřením otáček. V následné pauze mají soutěžící volno na prohlídku expozic Národního technického muzea. Komise v této době vybere tři nejlepší motory podle technického vylepšení a zároveň vybere tři nejhezčí motory v disciplíně design.