Přijďte podpořit sílu lidské sounáležitosti a připomenout si odvahu těch, kteří bojovali za naši svobodu. Národní technické muzeum se připojí k programu Národního divadla pořádanému při příležitosti 80. výročí Pražského povstání a konce druhé světové války.
Program u Národního divadla od 17.00 do 19.20
Národní technické muzeum na akci připomene československý odboj za druhé světové války. Zazní poselství „Nikdo nejste sám“.
V historické budově Národního divadla bude předvedena radiostanice „Libuše“, která hrála klíčovou roli při práci odbojové činnosti skupiny Silver A. Díky ní skupina udržovala spojení s exilovou vládou v Londýně.
Na terase historické budovy Národního divadla, v prostoru nad barikádou na Národní třídě, se uskuteční ukázky vysílání z repliky radiostanice. Malí i velcí zájemci si budou moci vyzkoušet telegrafní klíč, vyslání a odeslání zprávy v Morseově abecedě. Na krátkých vlnách v pásmu osmdesáti metrů bude možné zachytit značku OL80LIBUSE.
Na náměstí Václava Havla NTM vystaví vůz Z 5 Express, kterým jezdil generál Alois Eliáš. Ten v roce 1939 přijal nevděčnou funkci ministerského předsedy v nacisty okupovaných českých zemích, aby současně působil i jako jedna z vůdčích osobností domácího odboje.
Program:
17.00–18.45
- Živá vysílání prostřednictvím repliky radiostanice Libuše (v 17.00 a 18.00 z Národního divadla). NTM ve spolupráci s Rotou Nazdar
- Workshop NTM: telegrafní klíč, příjem a odeslání zprávy v Morseově abecedě
- Nácvik stavby barikády
17.30 a 18.30
- Dvě komentované prohlídky výstavy Národní divadlo za protektorátu (náměstí Václava Havla)
19.00
- Symbolická barikáda, pietní akt s proslovy, sokolská čestná stráž (Národní třída)
19.20
- Průvod na Staroměstské náměstí, kde se po 80 letech znovu rozezní zvuk nejstaršího zvonu Prahy, jenž byl během Pražského povstání zničen.
Radiostanice „Libuše“ přenášela zásadní zprávy, včetně plánů na atentát na Reinharda Heydricha, vysokého představitele nacistického režimu a strůjce holocaustu. Radiostanice pracovala v pásmu 3-7MHz pouze telegrafním provozem CW(A1). Obsluhoval ji Jiří Potůček, který zahynul během pronásledování v červenci 1942.
Automobil Z 5 Express vyrobila v roce 1936 Československá zbrojovka v Brně. Alois Eliáš ho v době funkce předsedy vlády používal jako soukromý vůz a zapůjčoval ho pro potřeby odboje. V roce 1942 byl za svou odbojovou činnost nacisty popraven. Byl jediným předsedou vlády Němci okupovaného státu, kterého nacisté popravili.