FRANCIE (1939-1940)
Ve velení československého letectva ve Francii se vystřídali plukovník Josef Berounský, brigádní generál Karel Janoušek a brigádní generál Alois Vicherek. Brigádní generál Alois Vicherek dostal rozkaz k odchodu do zahraničí počátkem ledna 1940, když gestapo zatklo celou řadu jeho spolupracovníků, včetně brigádních generálů Bohuslava Fialy a Miroslava Tomáše Miklíka, plukovníka letectva Viléma Stanovského a plukovníka generálního štábu Václava Kropáčka.
Aloisi Vicherkovi se podařilo dostat se šťastně s dalšími vysokými důstojníky československé armády do Paříže 29. ledna 1940. K tomuto dni si mimo jiné do deníku poznamenal: „Velmi srdečně jsme se uvítali s Berounským, který je už téměř zdráv po úrazu utrpěném ve zdviži, která mu mohla utrhnout hlavu. Letectvo je doposud rozptýleno po jednotlivcích ve fr. jednotkách. Letci jsou většinou bez hodnosti, důstojníci většinou podporučíky, asi 25 je jich na frontě a asi 8 jich odesláno do Sýrie. Celkem je tady asi 500 osob let. personálu a 200 mechaniků. Z těchto je ještě v Anglii asi 80 osob, kteří doposud vůbec neprovádí leteckou činnost.“
Generál Vicherek se příliš nemýlil. Prvních 26 československých stíhačů bylo vysláno na západní frontu z výcvikového střediska Charters 2. prosince 1939, a to ke stíhacím perutím GC II/3, GC III/3, GC II/4, GC I/5 a GC II/5, a dalších šest 27. prosince 1939 ke stíhacím perutím GC I/1 a GC I/8. Do Sýrie bylo posláno 20. ledna 1940 sedm pilotů ke stíhací GC I/7.
Takzvaný československý status, který dával jasná pravidla pro československé vojáky ve francouzské armádě, byl podepsán až 24. ledna 1940, sice s platností od 2. října 1939, ale to příliš nepomohlo. Ovšem směrnice vydané francouzským ministerstvem letectví vešly v platnost až 2. března 1940. Na to zřejmě narážel ve svém deníku v zápisu k 6. únoru 1940 brigádní generál Vicherek: „U Miroslava [krycí jméno brigádního generála Bedřicha Neumanna, v té době náčelníka štábu Československé vojenské správy v Paříži — pozn. aut.] povšechná informace o letectvu plk. Berounským a gen. Janouškem v mé přítomnosti […] Berounský mohl dnes konečně navštívit přednostu 1. oddělení na Ministère de l'Air Dumanta [zřejmě podplukovník baron Maxime Guerrier de Dumast — pozn. aut.]. Podle vyjádření byl velmi mile přijat. Kdyby prý mohli jednat přímo letci s letci, šlo by prý vše rychleji a hladčeji.“ Hned druhý den si Vicherek připsal: „Francouzi na mnoha místech dávají najevo, že by neradi ztratili čs. letce od svých jednotek, jsou ukáznění — velmi zajímavé. Berounský naproti tomu vykládá, kolikrát musel urovnávat různé spory, i hrubé porušení kázně.“