Tentokrát jsou ve speciální vitríně ve výstavě „Santini a svět jeho architektury“ k vidění originály ilustrující dobovou praxi: dílo Andrey Pozza, projekty Josefa Koce hraběte z Dobrše a papírové návrhy profilu hlavní římsy a kladí balkonu z tehdejšího konkurzu.
Ve výstavě „Santini a svět jeho architektury“ se mohou návštěvníci seznámit se všemi dochovanými vlastnoručními projekty Jana Blažeje Santiniho v reprodukcích. Originální plány jsou s ohledem na jejich ochranu vystavovány ve speciálních vitrínách a na omezenou dobu.
V rámci šesté série originálních plánů jsme se podívali hlouběji do architektonických kanceláří minulých staletí a dočasně jsme opustili Jana Blažeje. Tentokráte se tedy návštěvník může seznámit s různými dalšími dokumenty ilustrujícími dobovou praxi.
Předlohové dílo Andrey Pozza (1642–1709) Jan Blažej určitě znal a na otevřené stránce knihy je právě obrázek, který ho velmi inspiroval. Kniha byla vydána vícekrát a roku 1800 byla předložena do němčiny pod titulem „Der Mahler und Baumeister“.
Další ukázky jsou vystaveny vůbec poprvé. Každý architekt musel pro stavbu nakreslit i stavební detaily. Tyto výkresy však obvykle zanikly na stavbě, a jsou proto velmi zřídka dochovány. Vystavené papírové návrhy profilu hlavní římsy a kladí balkonu však pochází z konkursu, kde adept vysokého úřadu dokazoval, že je schopen i takovéto práce.
Další dosud neznámou specialitou jsou projekty Josefa Koce hraběte z Dobrše ze sedmdesátých a osmdesátých let 18. století. Diletující architekt evidentně čerpal ze slavných předlohových děl a pro svoji radost vytvářel projekty honosných venkovských zámků, na jejichž realizaci však neměl ani ze zlomku finanční prostředky.