Kostelní 42, Praha 7, Česká republika

Otevřená kultura Pro neslyšící

Sledujte nás na
E-shop Vstupenky
Historický vývoj zeměměřictví
9. 10. 2024 - 2. 3. 2025
Hlavní budova v Praze

Historický vývoj zeměměřictví


Výstava vznikla při příležitosti 70 let od vzniku Výzkumného ústavu geodetického, topografického a kartografického, v. v. i. V textech, obrazovém materiálu i na ukázce přístrojů a pomůcek z vývojových dílen VÚGTK představuje historii i současnost této veřejné výzkumné instituce, jejíž společenský přínos je mimořádný.

Posláním ústavu, který byl založen v roce 1954, je aplikovaný a základní výzkum v oboru geodézie, zeměměřictví a katastru, vývoj a testování nových metodik, postupů a programových prostředků a poskytování odborných konzultací. Pro další rozvoj ústavu mají značný význam domácí i zahraniční projekty, které mají mimořádný společenský přínos a hrají důležitou roli i v oblasti společenské relevance. Na výstavě jsou prezentovány tři oblasti: historie ústavu, jeho současná činnost a výzkumné projekty na poli mezinárodní a národní spolupráce.

Na výstavě jsou k vidění přístroje a pomůcky z vývojových dílen VÚGTK, z nichž některé jsou součástí sbírek NTM. Mezi ty, které vybralo muzeum patří předměty z  60. a 70. let minulého století –  cirkumzenitál k současnému určení zeměpisné šířky a délky, trojúhelníky pro vynášení pravoúhlých souřadnic, kruhový koordinátograf sloužící k vynášení polárních souřadnic do plánů a map při katastrálním měření a grafoteodolit pro polohové mapování v důlním prostředí. Z předmětů VÚGTK je to např. čidlo hydrostatické nivelace, které je používáno při sledování výškových posunů na základových deskách turbogenerátoru a reaktoru na Jaderné elektrárně Temelín, další typy cirkumzenitálu, prototyp elektrooptického dálkoměru, měřicí a kartografické pomůcky.

Spolupráce NTM s VÚGTK probíhá také na projektech.  „Virtuální mapová sbírka“ je jedním z výstupů projektu Kartografické zdroje jako kulturní dědictví a je přístupná na webových stránkách www.chartae-antiquae.cz. Další spolupráce se uskutečnila na projektu „Zeměměřické a astronomické přístroje používané na území ČR od 16. do konce 20. století“, který je na webových stránkách www.surveyinginstruments.org. Jeho součástí byla společná výstava „Jak se měří svět“ konaná v NTM a stejnojmenná kniha. Ze současných akcí můžeme jmenovat spolupráci na projektu „Velkoformátové archiválie“ z programu NAKI / MK ČR a odbornou digitalizaci mapových sbírek z fondu NTM.

Další informace v tiskové zprávě TZ NTM výstava Historický vývoj zeměměřictví.docx

Fotoalbum

Historický vývoj zeměměřictví

Historický vývoj zeměměřictví

9. 10. 2024 - 2. 3. 2025