Dne 25. června proběhl na Základní škole Na Dlouhém Lánu v Praze 6 poslední workshop tohoto školního roku. Na témata Rudolf II. a Čas se přišel podívat i nový ředitel Odboru ochrany movitého kulturního dědictví, muzeí a galerií Ministerstva kultury ČR Mgr. Tomáš Wiesner v doprovodu generálního ředitele Národního technického muzea Mgr. Horymíra Kubíčka a koordinátorky projektu Ing. Kateřiny Saparové.
Žáci během workshopu nadšeně sestavili kamenný model Stonehenge a překvapeně sledovali, jak vycházející slunce (nahrazené silnou baterkou) vrhá uprostřed kamenného kruhu dlouhé stíny. „Úžasné bylo, že se do skupinové práce zapojily i ty děti, které mívají problémy jak s týmovou činností, tak i se soustředěním na výuku jako takovým,“ komentovala program paní učitelka Mgr. Niké Slabová a dodala: „Pomůcky, které tu byly k dispozici, škola samozřejmě v kabinetech nemá a přítomnost mladých, příjemných lektorů také jistě sehrála důležitou roli“.
Výroba dalekohledu a slunečních hodin, psaní neviditelným písmem a další alchymistické hříčky zaujaly jak děti, tak i přihlížející ředitele. Oba se shodli na tom, že interaktivní forma prezentace vědy a techniky je tou správnou cestou pro budoucí směřování Národního technického muzea. „Ačkoliv je naše muzeum nyní v rekonstrukci a tudíž pro veřejnost uzavřeno, jsme velmi rádi, že můžeme alespoň pražským školám nabídnout takto kvalitní program,“ zdůraznil ředitel NTM Mgr. Kubíček.
Workshopy budou opět pokračovat od začátku příštího školního roku a oddělení muzejní pedagogiky NTM již nyní přijímá objednávky. Že o projekt bude opět velký zájem, potvrzuje i Mgr. Slabová: „Pro příští rok si naše škola již objednala další programy v návaznosti na učivo, které se bude v jednotlivých ročnících v exaktních vědách probírat. Jsme rádi, že jsme tento program objevili a budeme se ke spolupráci s Národním technickým muzeem rádi vracet“.
Autor: Kateřina Saparová