Výstava připomíná 160 let práce pražských hasičů. Podává přehled o historii pražského sboru v datech, obrazech a i formou skutečných exponátů a je doplněna také o exponáty ze sbírek Národního technického muzea.
Hasiči bojují se všemi čtyřmi živly. Oheň na výstavě je představen pomocí nejznámějších požárů (Národní divadlo, Veletržní palác, Průmyslový palác, Florenc). Země a voda jsou živly, které dávají zabrat především speciálním složkám hasičů - potápěčům, chemikům a USAR týmu. Poslední živel - vzduch - symbolizuje na výstavě zavěšená figurína lezce s panelem, který zachycuje práci příslušníků v současnosti i minulosti.
Na výstavě jsou představena hasičská zařízení a vozidla např. limuzína Tatra 613-3, která byla vybavena vůbec první termokamerou, požární přívěs TS-AL s přenosnou motorovou stříkačkou Stratílek PS-8 z druhé světové války nebo laminátový člun Blesk, který byl naposledy spuštěn na vodu při letošních povodních. Velkou zajímavostí je hasičský robot, který byl zkonstruován pro větší bezpečnost zasahujících hasičů v případech, kdy v místech požáru hrozí výbuch. Ve vitrínách najde návštěvník mnoho zajímavého, od chemických souprav až po vývoj ručních hasicích přístrojů.
Národní technické muzeum výstavu doplnilo např. koněspřežnou hasičskou stříkačkou Shand, Mason & Co. vyrobenou v Anglii, která sloužila pražskému hasičskému sboru a do sbírek muzea ji darovalo město Praha. Jedná se o první pražskou parní stříkačku, na které je vyražen letopočet 1882.
Doprovodný program bude probíhat také o víkendech:
Dopoledne 24. října a 5., 12. a 19. listopadu – program vhodný pro školy seznámí s tím, jak se chovat při požáru a jiných mimořádných událostech.
Soboty: 5. 10., 19.10, 2. 11., 16. 11. – seznámení se specialisty hasičů: chemiky, potápěči, lezci a preventisty.
Derniéra 30. 11. – ukázka vyprošťování osob z havarovaného vozidla a předání vyprošťovacího zařízení LUKAS (do té doby součást výstavy) jednotce sboru dobrovolných hasičů Řepy.